Aktualności
Finansowy wellbeing pracowników – dlaczego ma znaczenie?
Pracodawcy na całym świecie mają do odegrania ważną rolę we wspieraniu dobrobytu finansowego swoich pracowników. Wielu z nich dostrzega już moralne i biznesowe uzasadnienie takich działań. Troska o pieniądze wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, co z kolei może wpływać na wydajność pracy. Aby zaradzić negatywnym skutkom stresu, coraz więcej pracodawców wdraża politykę dobrobytu finansowego.

Czym jest dobrobyt finansowy?

Dobrobyt finansowy to stan, w którym osoba może wywiązać się z bieżących zobowiązań finansowych, czuć się bezpiecznie myśląc o swojej finansowej przyszłości oraz dokonywać wyborów, które pozwolą jej żyć pełnią życia. Kiedy dana osoba ma niski dobrobyt finansowy, może odczuwać wysoki poziom stresu.
Nie ma określonej kwoty, którą ktoś musi mieć na swoim koncie bankowym, aby odczuwać komfort finansowy. Zamiast tego definicja dobrostanu finansowego jest ściśle powiązana z poczuciem spokoju psychicznego, gdy myślimy o sferze własnych finansów.

W Polsce wellbeing finansowy jest pojęciem stosunkowo nowym. Zagadnienie to często jest pomijane zarówno na wczesnych, jak i na późniejszych etapach edukacji. Efektem tego może być stres i depresja w dorosłym życiu, wynikające z braku umiejętności zarządzania własnymi finansami i związanymi z tym kłopotami, takimi jak długi, ciągłe pożyczki czy problemy z prawem.
Dlaczego dobre samopoczucie finansowe pracowników jest ważne?

Edukacja finansowa, a co za tym idzie wellbeing finansowy, staje się coraz ważniejszym tematem zarówno dla osób fizycznych, jak i pracodawców. Dzieje się tak z powodu stresu finansowego, który odczuwa wiele pracujących osób, a dodatkowo w niektórych krajach samopoczucie finansowe pracowników stale się pogarsza.

Interesujące wyniki z rynku amerykańskiego prezentuje w swoich raportach z 2019 i 2020 roku PwC. Okazuje się, że stres finansowy był wymieniany przez pracowników częściej jako źródło stresu niż wszystkie inne stresy życiowe łącznie. Ponadto raport z 2019 roku wykazał, że tylko 44% pracowników uważa, że ich pracodawcy dbają o ich dobre samopoczucie finansowe.

Z kolei raport brytyjskiej organizacji Chartered Institute of Personnel and Development sprzed 4 lat przedstawia jasne uzasadnienie biznesowe dla wspierania dobrostanu finansowego pracowników. Dowody wyraźnie łączą dobrostan finansowy z ogólnym dobrostanem i wydajnością pracowników. Dlatego tak istotne jest tworzenie zdrowego miejsca pracy, w którym ludzie mogą się rozwijać, osiągać swój potencjał i wnosić znaczący wkład w wyniki swojej organizacji. Jest też oczywiście argument moralny – powinniśmy podjąć działanie, ponieważ jest to słuszne.
Co może zrobić pracodawca?

Podczas gdy dobre samopoczucie finansowe jest celem, chroniczny stres finansowy jest rzeczywistością dla wielu ludzi na całym świecie. Nowoczesne miejsca pracy stawiają czoła temu wyzwaniu i oferują szereg programów, które mają na celu wspieranie dobrobytu finansowego i przynoszą obiecujące wyniki.

Idealnie, polityka dobrobytu finansowego powinna stanowić integralną część holistycznej strategii wellbeingu, opracowanej przez każdego pracodawcę. Ale nawet małe firmy z ograniczonym budżetem mogą zrobić coś, co potwierdzi ich zaangażowanie, np. poprzez informowanie pracowników, gdzie mogą szukać pomocy, jeśli jej potrzebują.
Dla kogo jest edukacja finansowa?

Szkolenia z zakresu finansów osobistych dostępne są dla wszystkich, którzy chcą poczuć się pewnie i komfortowo w tym temacie. Programy rozwojowe stają się elementem edukacji korporacyjnej pracowników lub częścią większych programów benefitowych tam, gdzie pracodawca ma dużą świadomość, jak ważna jest edukacja finansowa.

SkillsCorner od niedawna posiada w swojej ofercie dwa programy rozwojowe, związane z tematem dobrobytu finansowego: Twoje finansowe must-have i Well-being finansowy – dlaczego warto. Chcesz dowiedzieć się, jak pomóc swoim pracownikom w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych? Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty, a jeśli masz dodatkowe pytania, napisz do nas!