Aktualności
Śniadanie SkillsCorner
Czy jesteśmy gotowi na hybrydowy model pracy? My jako organizacji i my jako pracownicy – czy wiemy wystarczająco dużo o tym modelu, aby go skutecznie wdrożyć i pracować efektywnie?

Podczas środowego śniadania SkillsCorner poruszyliśmy ten temat z dwóch perspektyw. W pierwszej części, nasza ekspertka Magdalena Semenowicz-Woźniak przedstawiła kilka faktów, dotyczących pracy zdalnej i hybrydowej. Wspólnie z uczestnikami zastanawialiśmy się, co zmieniła pandemia w naszym sposobie pracy oraz czego wymaga od organizacji wprowadzenie na stałe pracy hybrydowej.
Zgromadzeni goście chętnie dzielili się swoim doświadczeniem i pomysłami na to, jak zatrudniać pracowników zdalnie, czy warto wprowadzić „hotdeski" i w jaki sposób dostosować się do aktualnych przepisów.
W drugiej części spotkania skupiliśmy się na jednostce, czyli pracowniku i jego preferencjach. Nasza ekspertka Agnieszka Nadstawna opowiedziała o tym, jak sposób myślenia przekłada się na nasze zachowania, a co za tym idzie zaangażowanie w pracę zdalną. Dyskusja toczyła się wokół mindsetu i możliwości dostosowania się – czy organizacja powinna zapewnić pracownikowi możliwość pracy zdalnej, jeśli takie są jego preferencje, czy to raczej pracownik powinien zmienić swój sposób myślenia i dostosować się do wymogów organizacji? Oczywiście, to zależy. Ważne jednak, aby zdawać sobie sprawę z różnic w naszych stylach myślenia i odpowiednio reagować na potrzeby zarówno organizacji jak i jednostki.

Dzięki gościnności Devire, gdzie odbyło się spotkanie, otwartości uczestników, doświadczeniu ekspertów oraz pysznej kawie od Kocham Kawę, nasze śniadanie było niezwykle inspirujące i otworzyło drzwi do dalszego zgłębiania tematu pracy hybrydowej.