Aktualności
Jak przygotować się do przebranżowienia?
„Obyś żył w ciekawych czasach" - tak głosi stare żydowskie przysłowie, które było wielokrotnie cytowane jako metafora minionego 2020 roku. Trudno nie zgodzić się z faktem, że czasy nastały zmienne, lecz od nas samych zależy czy tę zmianę potraktujemy jako szansę, czy jako przeszkodę.

Idzie nowe

Rynek pracy od kilku ostatnich lat podlega ciągłemu procesowi transformacji wskutek zmian gospodarczych, ekonomicznych, technologicznych oraz społecznych
i demograficznych zarówno na świecie, jak i w Polsce. Obserwujemy toczące się zmiany w organizacjach, przebudowywanie cech i wartości, reorganizację zasad i modeli funkcjonowania w strukturach.
Coraz większą wagę na rynku zaczęły stanowić umiejętności, kompetencje, doświadczenia i predyspozycje osobowościowe, które są cennym zasobem w zakresie rozwijania indywidualnej ścieżki zawodowej. Zmiany rysują się niemalże na każdej płaszczyźnie życia. To, co jeszcze dekadę temu było pożądaną cechą, jak chociażby stałość i niezmienność, dziś traci na popularności. Atutami zyskującymi większą wagę stały się: elastyczność, umiejętność dopasowania się, otwartość na nowe, chęć ciągłego uczenia się, czerpanie z różnorodności zdobytych doświadczeń. Jednym słowem wkroczyliśmy w etap popularyzacji przebranżowienia i zmian w dotychczas pełnionych zawodach. Widać to na przykładzie nowo tworzonych stanowisk czy funkcji w wielu sektorach rynku. Dostrzegamy wyraźniej jak przemodelowanie życia przenika do sektora zawodowego i odwrotnie, jak zmiana zakorzenia się w naszych umysłach na stałe i jak nowy schemat funkcjonowania zaczyna determinować dziedziny w których będziemy się rozwijać w najbliższej przyszłości. Furtkę nowych zawodów otworzyła szeroko rozumiana technologia czy programowanie, ale także świat nie-technologiczny. Przykładowo zawodem, który otworzył się szerzej dla osób stojących przed wyborem nowej ścieżki jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, które zgodnie z założeniami ustawy deregulacyjnej z 2014 roku zostało wpisane do ogólnie dostępnych profesji.
Co dalej?

Zanim jednak zaczniemy poszukiwać właściwego miejsca dalszego rozwoju zawodowego czas zbadać i sprawdzić swoje kompetencje i predyspozycje osobowościowe. Nic bowiem bardziej nietrafionego jak kierowanie się wyborem nowej ścieżki wyłącznie pod kątem aspektu finansowego czy rad członków rodziny. Zmiany zawodowe są procesem, który musi się mocno osadzić w naszym wnętrzu by przyniósł właściwy efekt. Polecam zacząć od przeglądu kompetencji miękkich. Poszukajmy w sobie otwartości do nowego, sprawdźmy, jak nawiązujemy i budujemy relacje z ludźmi, jak się z nimi komunikujemy, jak reagujemy na zmienność zadań etc., a dopiero po gruntowanej analizie swoich zasobów kompetencyjnych startujmy z pozyskiwaniem nowej wiedzy, merytoryki i certyfikacji. Takie procesowe podejście do zmiany zdecydowanie pomoże w przejściu przez nią z sukcesem, czego Tobie serdecznie życzę.
Autorką tekstu jest Klaudia Grabarczyk rekruterka/headhunterka z zamiłowania i pasji oraz mentorka w procesach przebranżowienia (up-skilling/cross-skilling technologiczny), wspierająca w odkrywaniu zasobów w zmianie ścieżki zawodowej. Wcześniej managerka i liderka w biznesie korporacyjnym.

Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Marketing oraz w Wyższej Szkole Promocji na kierunku Reklama. Wyznawczyni trendu Life Long Learning nieustannie wzbogacająca swą wiedzę książkami, programami on-line oraz własnym researchem.

Ma ponad 20 lat doświadczenia w biznesie na stanowiskach managerskich w polskich i międzynarodowych firmach i branżach takich jak: telco (Netia SA), rozrywka & media (Multikino i Multikino Media). Pasjonatka badania różnych kierunków rozwoju osobistego, odkrywczyni potencjału płynącego z każdej zmiany życiowej. Uwielbia obserwowanie i rozpoznawanie różnorodności cech i bogactwa talentów w każdym człowieku. Autorka ebooka „Jak zmienić zawód. Przebranżowienie krok po kroku". Gość programu telewizyjnego Tok Szoł, na antenie Superstacji w temacie zmiany zawodowej. Autorka wielu publikacji i artykułów o przebranżowieniu.