Aktualności
60% nowych managerów poniesie porażkę!
Dane są alarmujące – aż 60% osób, spośród wyznaczonych na stanowiska managerskie, nie poradzi sobie z pełnieniem tej funkcji. 60%! To tak, jakbyś przez trzy z pięciu dni roboczych nie dotarł do pracy. To tak, jakby tylko 4 z 10 pracowników wykonywało swoje obowiązki. T. t.., j..b. ..j..i.o s.. t..k. .1 ..t.r . 5.-l..e..w.g. .ek.t. (To tak, jakby pojawiło się tylko 21 liter z 52-literowego tekstu). Niedopuszczalne, prawda?

Kierownikami działów czy managerami projektów zostają często pracownicy, którzy wykazali się wiedzą i umiejętnościami oraz ponadprzeciętnymi wynikami w pełnieniu swoich codziennych obowiązków.
I nagle taki pracownik zostaje przydzielony do pełnienia zupełnie nowej roli na stanowisku, na którym musi mierzyć się ze złożonymi kwestiami dotyczącymi innych ludzi. A przecież nie każdy nadaje się na osobę zarządzającą, zwłaszcza bez odpowiedniego przygotowania. Rezultat często jest nieunikniony – w ciągu dwóch lat na stanowisku sukces odnosi tylko 2/5 nowych managerów.

Problemów i wyzwań, które napotykają nowi managerowie, a z którymi nie mieli wcześniej do czynienia, jest wiele. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, jak sobie z nimi radzić, są niestety narażeni na popełnianie błędów. Najczęstsze z nich to:
  - 63% managerów nie docenia osiągnięć swoich podwładnych;
  - 57% nie udziela jasnych instrukcji;
  - 52% nie ma czasu na spotkania z pracownikami;
  - 51% nie komunikuje się z zespołem (albo robi to w niewłaściwy sposób);
  - 39% nie udziel
  a konstruktywnej informacji zwrotnej.
  Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Trzy najczęściej wymieniane przez ekspertów, to:

  Brak odpowiedniego szkolenia z zarządzania

  Pokutuje tu niestety błędne przekonanie, że jeśli ktoś jest dobry w tym co robi, będzie również dobry w zarządzaniu ludźmi, którzy wykonują tę samą pracę. Tak jednak nie jest. Innego zestawu kompetencji wymaga bowiem bycie efektywnym managerem działu sprzedaży, a innego – efektywnym sprzedawcą. Dobry manager musi odpowiednio motywować swój zespół, udzielać wskazówek i prowadzić organizację do sukcesu. I tutaj przechodzimy do punktu drugiego, którym jest…

  Zarządzanie czy przywództwo? A może jedno i drugie?

  Nie ulega wątpliwości, że należy rozróżniać te pojęcia i odpowiednio wykorzystywać swoje umiejętności zarządcze i przywódcze. Dobry manager powinien znać się na planowaniu, budżetowaniu, organizowaniu i koordynowaniu, aby utrzymać swój zespół, projekt czy po prostu codzienne zadania na właściwej ścieżce. Jednak równocześnie musi on pełnić rolę lidera. A dobry lider to osoba, która kieruje się wizją, motywuje i inspiruje swój zespół do działania, ale nie boi się też podejmować ryzyka. Podwładni muszą wiedzieć, że na przywódcy można polegać, że potrafi on łagodzić spory i rozwiązywać konflikty. I że wie, jak postępować w sytuacji ciągłych zmian.
  Efektywne zarządzanie zmianą – a raczej jego brak

  W biznesie jak w życiu – jedyną stałą jest zmiana. Każda organizacja powinna być świadoma konsekwencji, jakie niesie za sobą niewłaściwa reakcja na zmiany lub jej brak. Odpowiednio przygotowany Project Manager musi umieć stawić czoła temu wyzwaniu, znaleźć sposób, aby przeprowadzić swój zespół przez zmianę i wyjść z tej konfrontacji zwycięsko. Aby efektywnie zarządzać zmianą, należy jasno zdefiniować, jak zmiana wpłynie na organizację, na zespół oraz na samego lidera, a także wyposażyć tego ostatniego w narzędzia niezbędne do pokonania wyzwań, z którymi prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć.

  Niektóre firmy dostrzegają problem i stosują proste i wydawałoby się oczywiste rozwiązanie – oferują szereg szkoleń, które mają nauczyć managerów nowych umiejętności. Ale samo szkolenie z metodyki agile czy zarządzania zespołem może nie wystarczyć. Kluczowe jest tu kompleksowe ujęcie tematu i przedstawienie nie tylko narzędzi do skutecznego zarządzania projektami, ale również zwrócenie uwagi na kompetencje „miękkie", takie jak komunikacja czy rozwiązywanie konfliktów.

  Co można zrobić w sytuacji, kiedy los nowozatrudnionych managerów projektów jest niepewny?

  Z pomocą przychodzi program Zarządzanie projektem, przedstawiający praktyczną wiedzę „od A do Z" z zakresu prowadzenia projektów. Trenerzy – Project Managerowie z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami – prowadzą uczestników przez kolejne fazy projektu, dzięki czemu przyszli kierownicy projektów są przygotowani na czekające ich wyzwania. W ciągu dwóch tygodni intensywnej pracy opartej na przykładach z życia, uczestnicy szlifują swoje umiejętności, podnoszą kwalifikacje i nabywają doświadczenia, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko niepowodzeń w realizowanych przez nich projektach.
  W SkillsCorner posiadamy wiedzę, doświadczenie i narzędzia niezbędne do tego, aby zostać Twoim partnerem w rozwijaniu talentów w Twojej organizacji. Czas, jaki poświęcimy na przeprowadzenie wywiadu i przygotowanie oferty „szytej na miarę", zaowocuje nie tylko satysfakcją uczestników szkolenia, ale przede wszystkim rezultatami, jakie osiągną oni w swojej pracy. Jeśli jesteś gotowy, aby zacząć rozwijać swoich managerów – NAPISZ!