Aktualności
Jak zmniejszyć poczucie izolacji pracowników podczas pracy zdalnej?
Za kilka tygodni minie rok, odkąd wiele firm wprowadziło obowiązek pracy zdalnej. Jak wpłynęła ona na zdrowie psychiczne pracowników?

Poczucie odosobnienia nie wywiera pozytywnego wpływu na żadnego człowieka. Badanie The Potential Public Health Relevance of Social Isolation and Loneliness: Prevalence, Epidemiology and Risk Factors, Julianne Holt-Lunstad wykazało, że przedłużająca się samotność powoduje porównywalne szkody, co wypalanie 15 papierosów dziennie, otyłość czy brak aktywności fizycznej. Praca zdalna spowodowała, że więzi międzyludzkie uległy rozluźnieniu. Wielu pracowników narzeka na brak poczucia bezpieczeństwa i związany z tym stres. Utracili oni nie tylko przestrzeń do codziennych rytuałów, takich jak spotkania przy kawie, ale również możliwość nieformalnych dyskusji i wymiany doświadczeń, co pomagało znaleźć innowacyjne rozwiązania i stymulowało do kreatywnego myślenia.

Co może zrobić pracodawca, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom pracy w izolacji? Oto kilka praktycznych wskazówek, jak przywrócić pracownikom poczucie przynależności do zespołu.
Uprzejmość lekarstwem na stres

Samotność i stres wywołują negatywne emocje, które jednak mogą być zmniejszone dzięki uprzejmości i trosce o drugiego człowieka. Poczucie, że robi się coś dobrego dla innych nie tylko poprawia nastrój, ale również wzmaga chęć do działania.

Zorganizuj własną inicjatywę dobroczynną albo zachęć swoich pracowników do udziału w dowolnych innych akcjach charytatywnych. Wspólne planowanie i niesienie pomocy potrzebującym scala zespół i wzmacnia poczucie przynależności.

Pamiętaj też, że małe gesty mają znaczenie. Zainspiruj swój zespół do wysyłania współpracownikom drobnych wyrazów wdzięczności czy wsparcia. Zwykłe „Dobrego dnia!" znalezione w skrzynce odbiorczej może zdecydowanie poprawić samopoczucie.
  Spotkania „przy kawie"

  Podczas pracy w biurze, Twoi pracownicy codziennie mijali się w korytarzu albo spotykali się w kuchni, żeby wypić razem kawę czy po prostu chwilę porozmawiać. Dzięki wymianie opinii i uwag członkowie zespołu mieli okazję zderzyć swoje pomysły z pomysłami innych osób, co niejednokrotnie inspirowało ich do wprowadzenia zmian w swoich działaniach.

  Postaraj się zastąpić im te nieformalne spotkania organizując dla nich wideokonferencje bez agendy. Aby uatrakcyjnić te spotkania, nie ograniczaj się tylko do swojego zespołu, który i tak często spotyka się on-line, żeby omówić bieżące sprawy. Zorganizuj wspólne wirtualne picie kawy z pracownikami innych działów. Temat rozmów – dowolny.

  Nie tylko o sprawach służbowych

  Podczas pracy zdalnej i wirtualnych spotkań pojawia się tendencja, aby pomijać wstępną wymianę zdań i od razu przechodzić do głównego tematu dyskusji. Takie rozwiązanie jednak nie oznacza, że prowadzisz swoje spotkania w sposób efektywny i rzadko kiedy się sprawdza.

  Organizując wideokonferencje pamiętaj, aby wygospodarować czas również na rozmowę na luźne tematy, niezwiązane ściśle z pracą. Pozwoli to rozładować nagromadzony w pracownikach stres. Dodatkowo, dając pracownikom chwilę relaksu i możliwość oderwania myśli od spraw służbowych, okazujesz im wsparcie i stwarzasz warunki do dalszego produktywnego udziału w dyskusji.
  Spotkania 1 na 1

  Im bardziej zindywidualizowane wsparcie pracowników, tym lepsze przynosi efekty. Warto więc przygotować nie tylko inicjatywy, odpowiadające na potrzeby grupy pracowników, ale zatroszczyć się również o jednostki. Dzięki temu lepiej poznasz swoich pracowników, zrozumiesz ich obawy i dobierzesz najbardziej odpowiedni sposób komunikacji.

  Osoby, które niechętnie zabierają głos na forum, zostaną dostrzeżone i poczują się bardziej komfortowo, mówiąc na osobności o swoich problemach. Dlatego warto raz na jakiś czas wirtualnie odwiedzić każdego pracownika i zapytać o to, czy wszystko u niego w porządku lub jeśli sytuacja tego wymaga zorganizować indywidualne konsultacje z psychologiem lub coachem.

  Wspólne świętowanie…

  Wspólne świętowanie indywidualnych lub zespołowych osiągnięć było ważne jeszcze przed pandemią, ale teraz stało się inicjatywą nie do przecenienia. Najlepiej sprawdzą się tu proste pomysły, takie jak:

  - Toast podczas wirtualnego spotkania – zamów dla członków swojego zespołu koktajle owocowo-warzywne z dostawą do domu (przy okazji dostarczycie sobie porcję witamin) i wznieście toast podczas wideokonferencji;
  - Wyślij ręcznie napisany list do pracownika, w którym napiszesz, jak bardzo doceniasz jego osiągnięcia;
  - Twój pracownik uwielbia pizzę? Zamów dla niego spersonalizowany poczęstunek. Nie tylko sprawisz mu radość, ale dodatkowo możesz wesprzeć lokalną restaurację.

  … i wspólna zabawa

  Nic nie scala bardziej, niż wspólna zabawa i śmiech. Dlatego, kiedy tylko to możliwe, organizuj dla pracowników gry i zabawy on-line.

  Przykładowe pomysły:
  - Zaproś artystę – piosenkarza lub komika – i zorganizuj wirtualny występ na żywo;
  - Zagraj ze swoim zespołem w grę on-line;
  - Załóż wirtualny klub czytelniczy lub filmowy;
  - Zorganizuj wspólne wirtualne testowanie wina;
  - Stwórz platformę, na której pracownicy będą się wymieniać żartami lub śmiesznymi historiami.
  Szwedzkie przysłowie mówi, że dzielenie się radością, to dwa razy więcej radości, a dzielenie się smutkiem, to połowa smutku. Skorzystajmy z tej mądrości ludowej i zadbajmy o kulturę organizacji, która wspiera kontakty międzyludzkie, zachęca do interesowania się drugą osobą, znosi bariery, zwłaszcza te wirtualne i pomaga zachować poczucie bliskości i przynależności. Na przekór wszystkiemu, to dzięki pandemii możemy wzmocnić relacje z naszymi pracownikami, zwiększyć ich zaufanie i zbudować kapitał, który w przyszłości zaprocentuje ich zaangażowaniem i lojalnością wobec firmy.