Aktualności
Myślenie wizualne
Myślenie wizualne to sposób na uporządkowanie myśli i poprawę umiejętności komunikowania się. To również świetny sposób na przekazanie złożonych lub potencjalnie mylących informacji. Dzięki prostym narzędziom, takim jak markery i papier, możemy uzewnętrznić nasze procesy myślenia, czyniąc je bardziej przejrzystymi i jednoznacznymi.

Nasz mózg jest zaprojektowany tak, aby lepiej przetwarzać informacje przedstawione za pomocą obrazów. Dzięki wykorzystaniu elementów wizualnych do wyjaśnienia złożonych pojęć lub rozwiązania skomplikowanego problemu, w prosty sposób możemy łączyć pomysły i lepiej rozumieć sytuację.
Dlaczego myślenie wizualne jest przydatne?

W dzisiejszych czasach jesteśmy przytłoczeni ilością informacji, koncepcji i pomysłów, których nie jesteśmy w stanie przetworzyć. Ciekawym rozwiązaniem może być narysowanie swoich planów, aby można je było zrealizować. Z pomocą przychodzi myślenie wizualne, które pomaga opracować nowe pomysły i projekty, skutecznie je komunikować oraz współpracować z innymi w celu ich urzeczywistnienia.
Ćwicz swój umysł

Myślenie wizualne pomaga nam ćwiczyć umysł. Jak wiemy, ludzki mózg składa się z dwóch półkul. Prawa to ta, która myśli wizualnie, twórczo, emocjonalnie, intuicyjnie, empatycznie. Z kolei lewa jest odpowiedzialna za myślenie werbalne, liniowe, metodyczne, logiczne i racjonalne.

Prawdziwy potencjał mózgu jest rozwijany wtedy, gdy połączymy obie półkule w zrównoważony sposób. Myślenie wizualne sprawia, że lewa półkula „zmusza" nas do skupienia uwagi na omawianym temacie, a prawa przekłada zebrane informacje na obrazy, co ułatwia rozumienie i zapamiętywanie.
Dostrzeż ciekawe pomysły i ważne koncepcje

Aby uchwycić najważniejsze idee musimy pamiętać, że jesteśmy przesyceni informacjami. Innymi słowy, żyjemy w zmieniającym się świecie, który porusza się z zawrotną prędkością, „bombardując" nas wszelkiego rodzaju bodźcami. Myślenie wizualne pomaga nam wyodrębnić najistotniejsze treści koncentrując się na nich, a tym samym syntetyzować i filtrować informacje.
Komunikuj się wizualnie

Wiemy już, że obraz wart jest tysiąca słów. Stosując metodologię myślenia wizualnego, gdy przekazujemy wszelkiego rodzaju informacje, sprawiamy, że odbiorca nieświadomie aktywuje prawą część mózgu, zakotwiczając wszystkie kluczowe pojęcia.

Czy kiedykolwiek rysowałeś podczas rozmowy przez telefon, na spotkaniu, prezentacji czy szkoleniu? Nieświadome przesuwanie ołówka po kartce papieru może doprowadzić nas do przekonania, że robimy to, ponieważ się nie koncentrujemy. Ale to nieprawda. Jak wspomina Sunni Brown w swoim wystąpieniu TED: „Doodlers, unite!" jest to w rzeczywistości jedna ze strategii naszego mózgu, aby uniknąć utraty koncentracji. Świetnie wpływa ona na umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów oraz na przetwarzanie informacji.

W procesie uczenia się ludzie mają cztery sposoby na zatrzymywanie informacji, które pozwalają nam podejmować decyzje: wizualny, słuchowy, kinestetyczny oraz czytanie/pisanie. Abyśmy mogli zbierać informacje i podejmować na ich podstawie decyzje, musimy użyć co najmniej dwóch z tych sposobów lub połączyć jeden z nich z przeżyciem emocjonalnym. Stosowanie celowego rysowania obejmuje wszystkie cztery sposoby uczenia się, jednocześnie tworząc emocjonalne połączenie.
Ale czy umiem to robić?

Rysowanie to naturalny proces myślenia, odkrywania pomysłów i uczenia się. Każde dziecko lubi rysować, ale w pewnym momencie naszego życia dowiadujemy się, że rysowanie to domena artystów. Zaczynamy mówić takie rzeczy jak: „Nie jestem artystą", „Nie umiem narysować linii prostej", „Nie umiem narysować ludzika z kresek". To błąd. Umiesz rysować, a kiedy byłeś dzieckiem, doskonale o tym wiedziałeś. Po prostu zapomniałeś.
Kiedy stosować myślenie wizualne?

Istnieje wiele sytuacji, w których można zastosować myślenie wizualne. Stworzenie wizualizacji na przykład podczas burzy mózgów ułatwia przepływ pomysłów, pomaga nawiązywać kontakty i ułatwia wypracowanie innowacyjnych rozwiązań.

Możemy również zastosować myślenie wizualne w prezentacjach, ofertach, raportach lub projektach, tworząc własny materiał wizualny wspierający treść i promujący zrozumienie, a także wizualizujący informacje w różnych fazach procesu.
Jak zastosować myślenie wizualne?

Istnieją różne sposoby stosowania myślenia wizualnego. Przykładem może być sketchnoting czyli robienie notatek szkicowych. Ułatwia ono tworzenie szybkich podsumowań spotkań, rozmów lub szkoleń przy pomocy prostych, ale skutecznych metod graficznych. Inny przykład to facylitacja graficzna, która wspiera komunikację, uczenie się oraz procesy decyzyjne w grupie.

Podsumowując, najważniejsze korzyści z używania myślenia wizualnego to:
  • Poprawa pamięci, uwagi, a zwłaszcza koncentracji
  • Pomoc w uporządkowaniu pomysłów w logiczny sposób
  • Poprawa komunikacji i zaangażowania
  • Spojrzenie na przedstawiane informacje z szerszego punktu widzenia
  • Zwiększenie kreatywności i innowacyjności
  • Wzmocnienie umiejętności myślenia
  • Ułatwienie nauki dzięki uproszczeniu złożonych koncepcji w wizualnie zrozumiały sposób
Jak wykorzystać myślenie wizualne w pracy managera i zespołu? Napisz do nas i dowiedz się więcej!