Aktualności
Czy warto zostać agentem nieruchomości?
Rozmowa z Agatą Stradomską
SkillsCorner: Jak wygląda typowy dzień pracy agenta nieruchomości?

Agata Stradomska: Praca agenta nieruchomości, to taka praca gdzie nie ma "typowego dnia". Często też występują sytuacje, gdy dobrze ułożony grafik ulega zmianom na ostatnią chwilę. To wynik pracy z ludźmi. W każde spotkanie zaangażowane są inne osoby, którym "coś może wypaść", lub to agent będzie modyfikował plan, by włączyć do grafiku intratny temat, który się właśnie pojawił. Tak więc rano nie ma pewności, o której skończymy pracę i co dokładnie się w danym dniu wydarzy. Dlatego jest to praca dla osób aktywnych, które lubią ludzi i nie cierpią monotonii.
Aby wykonać wszystkie istotne zadania dobry agent planuje swój czas blokowo, rezerwując terminy także na zadania niepilne, ale ważne z punktu widzenia jego rozwoju. W przypadku konieczności modyfikacji harmonogramu przekłada po prostu inne zadanie na najbliższy możliwy termin. Dzięki temu agent może być elastyczny, ale też nic istotnego nie umknie mu z kalendarza.
Rano - to najlepszy czas, aby przez około 2-3 godziny nawiązywać kontakty w celu pozyskiwania klientów i zleceń. Główne czynności wykonywane w tym czasie to telefonowanie do osób sprzedających nieruchomość (tzw. cold calling), nawiązywanie kontaktów poprzez media społecznościowe z potencjalnymi klientami, kontaktowanie się z klientami poszukującymi z bazy czy rozmawianie z osobami, które znamy, aby podtrzymać kontakt. Raz w tygodniu warto w tym czasie zaplanować networking lub inne działania umożliwiające aktywne poznawanie nowych osób.

Około południa - to najlepszy czas na obsługę obecnych klientów, potwierdzanie prezentacji, przygotowanie raportów, odpowiedzi na maile i zapytania, wysyłanie propozycji ofert czy analizę własnych ofert wystawionych na rynku. W tym czasie również pracujemy nad wprowadzaniem nieruchomości do systemów, sprawdzaniem dokumentów, wdrażamy działania marketingowe czy przygotowujemy sprawy dotyczące transakcji.

Po obiedzie - to dobry czas, aby przygotować się do nadchodzących spotkań. Wydrukować dokumenty, materiały. Zastanowić się nad prezentacjami, które będziemy prowadzić.

Popołudnie i wieczór - to czas spotkań z klientami i prezentacji. Znaczna część klientów może wygospodarować czas na obejrzenie nieruchomości czy spotkanie z agentem dopiero po swojej pracy.

Oczywiście jako skowronek możemy pewne prace biurowe wykonać skoro świt, a jako sowa będziemy aktywnie pracować po powrocie ze spotkań, dlatego każdy ramowy grafik możemy dopasować do własnych preferencji.
SC: Co trzeba umieć, aby zostać efektywnym agentem nieruchomości?

AS: Praca w nieruchomościach może być świetnym i lukratywnym zajęciem. Jakie cechy i umiejętności pomogą stać się efektywnym agentem nieruchomości? Kto się w niej odnajdzie?

Ta praca będzie odpowiednia dla osób, które lubią pracę z innymi ludźmi, ciągłe kontakty, rozmowy, spotkania. Osoby potrafiące budować relacje, które potrafią rozmawiać, ale i aktywnie słuchać, szybciej zjednają sobie potencjalnych klientów i zdobędą ich zaufanie.

Na tej ścieżce kariery sprawdzą się też umiejętności sprzedażowe i komunikacyjne. Trzeba również umieć radzić sobie z odmową - nie każdy zostanie naszym klientem.

Praca agenta nieruchomości jest w dużej mierze samodzielna, a zarobki w tej branży mają najczęściej charakter prowizyjny. Wynagradzane są więc efekty, a nie same działania. Ale to jest właśnie ten element, który pozwala osiągać wysoki poziom dochodów tym, którzy potrafią robić to skutecznie.

Warto też wspomnieć, że praca agenta nieruchomości wymaga także cierpliwości i pracowitości. Wraz z upływem czasu nabiera się doświadczenia, pewności siebie oraz buduje swój wizerunek. Wiąże się to też ze wzrostem dochodów. To nie jest zajęcie na "jeden sezon".

Ostatni element kluczowy dla sukcesu agenta to ciągła edukacja, własny rozwój i dokształcanie się. Dobry agent nieruchomości posiada interdyscyplinarną wiedzę, zna rynek, prawo, przepisy, procedury, ale też jest dobrym marketingowcem, korzysta z dostępnych technologii, idzie "z duchem czasu". Dobry agent potrafi doradzić w wielu obszarach i rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane problemy, ale też usprawnia swój warsztat pracy, wdraża nowe rozwiązania i korzysta z nowoczesnych narzędzi komunikacji, dzięki czemu staje się bardziej efektywny. Dlatego ważne, aby rozpoczynając karierę w tym zawodzie postawić na skuteczną edukację, uczestnicząc w szkoleniu dla przyszłych pośredników takim jak np. praktyczny kurs Pośrednik w obrocie nieruchomościami organizowany przez SkillsCorner.

Dużym plusem tego zawodu, oprócz możliwości dobrych zarobków i wykorzystania własnego potencjału, jest elastyczność czasu pracy. Dobre zaplanowanie dnia czy tygodnia pozwala łączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi czy osobistymi pasjami i zamiłowaniami.
Agata Stradomska

Szkoleniowiec i twórca programów edukacyjnych dla agentów nieruchomości z licencją zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami nr 10641 oraz licencją zarządcy nieruchomości nr 28951.

Posiada 20-letnie doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klienta, w tym ponad 10 lat w branży nieruchomości. W tym czasie wyszkoliła, zrekrutowała lub wdrożyła kilkuset agentów i właścicieli biur nieruchomości.

Obecnie menedżer warszawskiej agencji nieruchomości Białe Lwy. Zarządza 60-osobowym zespołem doradców ds. nieruchomości.